Jeśli trafiłeś na tą stronę, to prawdopodobnie nie do końca wiesz jak zabrać się do swojego ubezpieczenia na życie. Jest to zupełnie normalne, ponieważ na co dzień jesteś kierowcą, księgową, kucharką, marketingowcem lub wykonujesz inny zawód, nie musisz się na tym znać. To co powinieneś wiedzieć, to że ktoś jest w stanie pomóc Ci właściwie zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Ubezpieczenie jest przeniesieniem ryzyka, w tym wypadku finansowego ryzyka pewnych zdarzeń. Tak jak w przypadku ubezpieczenia samochodu, w przypadku kolizji to nie my, a ubezpieczyciel ponosi finansową odpowiedzialność, wypłaca odszkodowanie. Koszt przeniesienia tego ryzyka jest określony składką ubezpieczeniową.
Ubezpieczyć powinien się każdy, dla kogo ważne jest poczucie stabilności finansowej. Gdy mówimy o ubezpieczeniu na wypadek śmierci, zalecam to osobom które:
Ubezpieczenie na życie nie jest dla Ciebie, tylko dla Twoich bliskich. To oni, a nie Ty poniosą konsekwencje finansowe Twojej śmierci.
W przypadku ubezpieczeń na życie mówimy o innym rodzaju ryzyka, dotyczącego naszego życia i zdrowia. Podstawowe ubezpieczenie na życie obejmuje śmierć, ważne aby nie było to zawężone np. tylko do nieszczęśliwych wypadków, dobre ubezpieczenie musi działać zawsze! Bo czy jesteś w stanie przewidzieć w jaki sposób umrzesz?
W 2 przypadkach nie zalecam ubezpieczenia na życie:
Kolejną kwestią są wykluczenia odpowiedzialności, w ubezpieczeniach które posiadają moi klienci wykluczenia stanowią jedynie:
Wiele ubezpieczeń na rynku zawiera jednak dużo więcej wykluczeń jak:
Oczywiście ubezpieczenie z licznymi wykluczeniami będzie tańsze, jednak w tym momencie odpowiedz sobie na pytanie:
Czy zależy Ci na niskiej składce czy na dobrym ubezpieczeniu?
Okres ubezpieczenia powinien pokrywać się z okresem naszej odpowiedzialności finansowej, czyli np.
Jeśli chcesz zawrzeć ubezpieczenie na okres krótszy, np. 5-10 lat, ponieważ dzięki temu składka będzie niższa, a później kupić nowe ubezpieczenie, pamiętaj:
Okres może być oczywiście dłuższy, ubezpieczenie może obowiązywać nawet do 100 roku życia, wtedy jest niemal pewne że pieniądze zostaną wypłacone. Jednak jeśli traktujesz ubezpieczenie jako inwestycję, lepiej pomyśleć nad innym produktem, np. ubezpieczenia ze zwrotem lub ubezpieczenia z funkcją gromadzenia środków.
Aby właściwie dopasować sumę ubezpieczenia, należy podsumować budżet swojego gospodarstwa domowego ze stron przychodów i wydatków, a następnie usunąć całkowicie nasze przychody. Część wydatków również zniknie, ponieważ nie będziemy jeść, ubierać się, kupować kosmetyków. Jednak większość z tych wydatków pozostanie lub zostanie zastąpiona nowymi, np. opiekunka dla dziecka. Po podsumowaniu budżetu “po zdarzeniu” brakującą kwotę należy pomnożyć przez ustalony okres ubezpieczenia, a następnie dodać saldo swoich zobowiązań
. Tylko że za 5-10 lat te potrzeby będą niższe, co wtedy zrobić?
Malejąca suma ubezpieczenia w niektórych towarzystwach daje nam możliwość lepszego dopasowania do faktycznych potrzeb, a jednocześnie ograniczenie zbędnego kosztu. Pozwala też nas ochronić przed ryzykiem braku możliwości ubezpieczenia, a także zapewnia stałą składkę przez cały okres. Malejąca suma ubezpieczenia sprawdza się w 99% przypadków, gdy ubezpieczenie ma chronić naszych bliskich. Poniższy wykres przedstawia jak może wyglądać ubezpieczenie z sumą malejącą, w porównaniu z ubezpieczeniem z sumą stałą. W obu przypadkach składka miesięczna była jednakowa.
Możesz sam wskazać osoby które otrzymają pieniądze gdybyś umarł, nie muszą być to osoby z Tobą spokrewnione. Ponadto ubezpieczenie na życie nie wchodzi w masę spadkową, nie podlega opodatkowaniu.
Jeśli nie wskażesz kto ma otrzymać świadczenie, należność jest następująca:
Ważne abyś poinformował odpowiednie osoby o Twoim ubezpieczeniu, to w ich obowiązku będzie złożenie odpowiedniej dokumentacji. Jeśli zawierasz umową za moim pośrednictwem, przekaż im mój numer telefonu, wtedy pomogę w skompletowaniu dokumentacji, aby możliwie jak najszybciej uzyskać wypłatę odszkodowania.
Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa:
Dobre ubezpieczenie nie musi kosztować dużo, ważne aby był zachowany właściwy stosunek jakości do ceny.
Po przesłaniu formularza w możliwie najszybszym terminie przedstawię Ci szczegółu. Formularz ubezpieczenia.
Możesz też zapoznać się z niektórymi przykładami ubezpieczeń moich klientów.
Ubezpieczenie naszego zdrowia, różni się tym od ubezpieczenia życia, że chroni ono przede wszystkim nas, ponieważ żyjemy i ponosimy konsekwencje finansowe różnych zdarzeń.
Ubezpieczenie takie może obejmować wiele zakresów, jednak najpopularniejsze to:
Mają one za zadanie zrekompensować nam koszty leczenia lub utraty dochodu wskutek różnych zdarzeń.
Poważne zachorowania mogą w różnych towarzystwach obejmują różne choroby i mogą być inaczej interpretowane, dlatego ważne jest dokładne przestudiowanie Ogólnych Warunków, żeby mieć pewność że faktycznie to ubezpieczenie nas chroni. Sumy ubezpieczenia na wypadek zachorowań zwykle wynoszą od 50 000 do 200 000 zł
Niezdolność do pracy może być definiowana w różny sposób, warto aby obejmowała zarówno w wyniku nieszczęśliwych wypadków jak i choroby. Świadczenie za niezdolność do pracy może mieć formę jednorazową, jednak częściej jest spotykane w formie miesięcznej renty – jako uzupełnienie renty z ZUS. Takie świadczenie zwykle wynosi 2000-5000 miesięcznie.
Ubezpieczenie uszczerbków na zdrowiu obejmuje uszkodzenia ciała, inwalidztwo, utratę fizyczną lub utratę władzy nad kończynami, złamania, zwichnięcia. Dla przykładu za utratę słuchu możesz otrzymać 60 000 zł, za złamanie kości piszczelowej 4000 zł, a za złamany mały palec 1000 zł
Przydatną rzeczą w praktyce jest też assistance medyczny, który może objąć: dowóz do placówki medycznej lub przyjazd lekarza do domu, zakup leków i opatrunków, gdy nie możemy wyjść z domu.
Umowa Best Doctors obejmuje organizację i pokrycie kosztów leczenia za granicą do 1 mln euro na podstawie drugiej opinii medycznej w przypadku: nowotworu złośliwego, nowotworu nieinwazyjnego lub raka in situ, zabiegu operacyjnego naczyń wieńcowych, kardiochirurgicznego wymiany zastawki (by-pass), neurochirurgicznego, przeszczepu od żywego dawcy, przeszczepu szpiku kostnego.